2018. április 20-án a kormány módosította a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia kötelező átvételéről (METÁR) szóló rendeletét. Mindössze 5 napot hagytak arra, hogy a kisméretű erőművek (500 kW alatt) építését tervező cégek beadják kérelmüket.
A kiegészített METÁR kormányrendelet értelmében 2018. április 26. éjfélig volt benyújtható a kötelező átvételre irányuló kérelem a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz. A METáR (Megújuló Energiák Támogatási Rendszere) szabályozásában a kormány 2018. április 20-án hozott rendeletével egyetlen bekezdéssel ellehetetlenítette az 500 kW alatti megújuló energiát hasznosító kiserőművek létesítését. A 81/2018. (IV. 20.) kormányrendelet ugyanis mindössze 5 napot hagyott arra, hogy a pályázók kérelmeiket beadhassák. Pedig korábban nem szerepelt határidő a rendeletben. A határidő lerövidítése tragikus következményekkel jár. Korábban a kérelmek 2017 közepétől folyamatosan benyújthatóak voltak, és egy ilyen kérelem előkészítése jellemzően 6-12 hónapig tart.
“Most úgy tűnik, hogy a már akár hónapok óta folyamatban lévő projektek előkészítési munkái is befejezhetetlenek: sok pénz és munka megy veszendőbe, de ami még ijesztőbb, hogy a kiszámítható jövőbe vetett hit csak egy ábránd volt. Sajnos a sokszor emlegetett, bizonytalan jogi és beruházói környezetnek azt a példáját látjuk, ami az energetikai szektorban – ahol évtizedes távlatokban kell gondolkodni – a legsúlyosabb hatással bír.” – vélte a MANAP elnöke.
A piaci szereplők jelenleg a 2017 előtti KÁT-rendszer erőműveinek beruházásainak megvalósításával vannak elfoglalva. A MANAP tagságának tapasztalatai szerint az idén kezdtek volna nagyobb léptékben az új METáR-rendszer szabályai szerint megfelelő kérelmek előkészítéséhez. A mai helyzet szerint immár feleslegesen.
A Greenfo megkérdezte a MANAP elnökét: Szolnoki Balázs Ádámot. Szerint ez a jogszabály-változás nem érinti a családi házak tetejére építendő napelemeket. Ez utóbbi (háztartási) szektorban továbbra is növekedés várható. Ez legalább egy jó hír…