Megéri-e energiahatékonyságba fektetni különböző állami támogatás mellett? Vannak-e egyéb eszközök melyek segítenek a befektetés finanszírozásában?
Szakértők szerint általánosságban elmondható, hogy egy 3,6 kW-os napenergia rendszer – mely egy átlagos magyar háztartás éves villamos energia igényét fedezni tudja – munkadíjjal és engedélyeztetéssel nagyjából 2 millió forintba kerül – viszont egy ilyen rendszer élettartama akár több évtizedes is lehet, és így részben függetleníthetjük a házunk energiaellátását a világ történéseitől.
Ha nincs kétmillió forint félretett pénzünk, akkor érdemes hitelfelvételben gondolkozni, a lakáshitelek kamatlába ugyanis történelmi mélyponton van. A jegybank adatai alapján az átlagos teljes hiteldíj mutató (THM) jelenleg mindössze 7,11 százalék. Jelzálog fedezet mellett találunk 6 százalék alatti THM-et is, de a jelzálog fedezet nélküli Zöld Hitelhez is 14-15 százalékos THM mellett hozzá lehet jutni. A hitel futamideje 2-30 év, a nagysága pedig 1-50 millió forint. A hitel felvételét semmilyen költség nem terheli, így még az értékbecslés díját is visszatéríti a bank. Az átlagos hitel nagysága várhatóan 1-5 millió forint lesz. Egy ekkora beruházás – ilyen alacsony THM mellett – már belátható időn belül megtérül.
Érdemes tehát számolni az energetikai beruházásokkal, mert általuk növelhetjük ingatlanaink értékét, és függetleníthetjük magunkat a piaci ármozgásoktól. Ezen felül ugyancsak érdemes nézni az állami pályázatok megjelenítését, de azok hiányában már a kedvező hiteltermékek is jó alternatívát nyújtanak az életminőséget javító beruházások végrehajtásához.