Az energiahatékonysági beruházás adókedvezménye intézményét is érintő társasági adó változások találhatók az évközi adócsomagban, – hívta fel figyelmünket szakmai partnerünk a MEHI.
2017. január 1-től egy új, a vállalatokat energia megtakarításra ösztönző eszköz került bevezetésre. Lehetőség nyílik ugyanis társasági adókedvezmény igénybevételére energiahatékonysági célokat szolgáló eszközberuházás megvalósítása és üzemeltetése esetén.
Az adókedvezmény mértéke az elszámolható költség legfeljebb 30 százaléka (de legfeljebb jelen értéken 15 millió eurónak megfelelő forintösszeg) lehet. Ennek mértékét kisvállalkozások 20, középvállalkozások 10 százalékponttal tovább növelhetik.
A kötelező üzemeltetési időszak legalább 5 év, az adókedvezmény igénybevételére pedig a jogszabályi feltételek teljesülése esetén főszabály szerint a beruházás üzembe helyezését követő adóévben és az azt követő öt adóévben van lehetőség.
Az általános, illetve a közösségi jogból eredő igénybevételi feltételeken felül a jogszabály előírja, hogy az adózónak az adókedvezmény igénybevételekor rendelkeznie kell egy olyan igazolással, amely alátámasztja, hogy a megvalósított beruházás energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásnak minősül. Az igazolás kiállítására energetikai audit elvégzésének keretében kerülhet sor!
Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás fogalmát a társasági adóról szóló törvény (TAO-törvény) 4. § 11a. pontjában olvashatjuk. A javaslat az energiahatékonysági beruházás fogalmának a felújítással történő bővítéséről gondoskodik. A módosítás révén az energiahatékonysági projektek esetében akkor is lehívható lesz a kedvezmény, ha azok számviteli szempontból felújításnak minősülnek.
Ez azt jelenti, hogy például a világítás– és fűtéskorszerűsítés, vagy a fázisjavítás is kedvezményezetté válhat a jövőben a törvényi feltételeknek való megfelelés esetén. A kedvezmények már a módosító törvény hatályba lépését követően indult felújításokra is elérhetőek lennének. A javaslat továbbá arról is gondoskodik, hogy az Általános Csoportmentességi Rendelet szerint biztosított támogatási intenzitásoknak megfelelően legyen lehívható a kedvezmény.
Ez mindenképpen jó hír, hiszen a felújítással így szélesedik az elszámolható tételek köre. Ez reméljük még több céget ösztönöz majd energiahatékonysági beruházások elvégzésére.
Energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás tehát: az energiahatékonyságról szóló törvény szerinti energiahatékonyság növekedését eredményező beruházás, felújítás, amely révén az energiahatékonyságról szóló törvény szerinti végsőenergia-fogyasztás csökkenését eredményező energiamegtakarításra kerül sor.