Az energiahatékonysági beruházás adókedvezménye tapasztalatok már több mint egy éve gyűlnek nálunk is, így megosztunk ezekből néhányat. A 2017. január 1-e óta hatályba lépett társasági adókedvezmény lehetőségeit egyre többen kezdik felismerni, de még mindig sok a bizonytalanság. Ezeknek egy részét szeretnénk eloszlatni tapasztalataink megosztásával.
Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezményének végrehajtási szabályairól szóló 176/2017. (VII. 4.) Korm. rendelet, valamint a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény értelmében egy beruházás (2018. július 26-ától beruházás, felújítás) akkor minősül energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásnak, ha az Ehtv. szerinti végsőenergia-fogyasztás csökkenését eredményező energiamegtakarításra kerül sor. Az energiahatékonyság-javulás az energiahatékonyság növekedése a technológiai, magatartásbeli vagy gazdasági változások vagy ezek kombinációjának eredményeképpen.
Gyakori kérdés, hogy egy beruházásnak kifejezetten energiahatékonyságra kell-e irányulnia? A válasz egyértelműen nem! Minden olyan beruházás jogosult lehet adókedvezményre, amely megfelel a Tao. törvény 4. § 11a. pontja szerinti fogalomnak. Függetlenül attól, hogy az kifejezetten energiamegtakarítást eredményező energetikai beruházás vagy sem.
A beruházás üzembe helyezését követően mért, vagy egyedi mérési adatok alapján kiszámított vagy becsült értékek alapján igazolja az auditor az energiamegtakarítást. Amennyiben az az energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet mérés alapján igazolja az energiamegtakarítást, akkor az eset összes körülményeire figyelemmel az energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet határozza meg, hogy milyen időintervallumot szükséges figyelembe venni az energiamegtakarítás igazolásához.
Még több lehetőséget biztosít, hogy a Tao. törvény 4. § 11a. pontja szerinti fogalomnak megfelel nemcsak az abszolút, hanem a fajlagos végősenergia-fogyasztás csökkenését eredményező energiamegtakarítás is.
Az adókedvezmény igénybevételének feltétele, hogy az adózó az adókedvezmény igénybevételének első adóévében az adóévi társasági adóbevallása benyújtásáig rendelkezzen az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezményének végrehajtási szabályairól szóló kormányrendelet szerinti igazolással, amely alátámasztja, hogy beruházása energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásnak minősül. Ha az energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet nem tudja kiállítani az igazolást – például, mert az energiamegtakarítás nem számolható ki –, akkor nem teljesül az adókedvezmény igénybevételének feltétele és az adókedvezmény nem vehető igénybe.