A 2017. január 1-e óta hatályba lépett társasági adókedvezmény lehetőségeit egyre többen kezdik felismerni, de még mindig sok a kérdés. Eddigi bejegyzéseinkben főleg az adókedvezményben rejlő lehetőségeket mutattuk be. Most igyekszünk az energiahatékonysági beruházás adókedvezmény korlátai közül néhányat, illetve azokat kiemelni, amikre érdemes odafigyelni az igénybe vétel során.
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [Tao. tv.] 22/E. §-a értelmében adókedvezmény vehető igénybe az energiahatékonysági célokat szolgáló eszközberuházás megvalósítása és üzemeltetése esetén. Az adókedvezmény mértéke az elszámolható költség 30-40-50 százaléka (de legfeljebb jelen értéken 15 millió eurónak megfelelő forintösszeg) lehet.
Korábban bővebben már bemutattuk már az energiahatékonysági beruházás adókedvezmény tapasztalatait, valamint bemutattuk az idei évi kedvező adóváltozásokat is. A mostani bejegyzésben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal témában kiadott tájékoztatóját igyekszünk összefoglalni.
Az adókedvezmény 6 adóévben érvényesíthető legfeljebb a számított adó 70%-áig. Az adókedvezmény igénybevételének kezdő időpontja – az adózó döntésétől függően – a beruházás üzembe helyezésének adóéve, vagy pedig az azt követő adóév.
Az energiahatékonysági beruházás adókedvezmény korlátai közül talán a leggyakrabb kérdés, hogy meddig kell az energetikai auditot elkészíteni? Az adókedvezmény igénybevételének feltétele, hogy az adózó az adókedvezmény igénybevételének első adóévében az adóévi társasági adóbevallása benyújtásáig igazolással rendelkezzen, amely alátámasztja, hogy beruházása energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásnak minősül.
Az adózónak külön nyilvántartást kell vezetnie, amely tartalmazza a beruházás keretében üzembe helyezett, nyilvántartásba vett, az elszámolható költség részét képező, továbbá a kötelező üzemeltetési időszak alatt az állományból kikerült, illetve a szinten tartást szolgáló valamennyi eszköz üzembe helyezésének, nyilvántartásba vételének időpontját és helyét, bekerülési értékét, többletköltségét, az állományból történő kikerülés időpontját, indokát.
Ha
Az adókedvezmény feltételeinek teljesítését az állami adóhatóság az adókedvezmény első igénybevételét követő harmadik adóév végéig legalább egyszer ellenőrzi! Ezért érdemes jól felkészülni és tájékozódni a témában.