A szünetmentes tápegység elsősorban a berendezések állandó minőségű energiaellátását biztosítja. Az eszközök védelme azonban nem zárja ki az energiahatékony üzemeltetést. A szünetmente tápegységekből is létezik ECO-móddal rendelkező típus. Ennek előnyeit, illetve az ebben rejlő energiamegtakarítási lehetőséget mutatjuk be röviden.
Napjainkban a folyamatos, állandó minőségű energiaellátás biztosítása elengedhetetlen. A hálózatról kapott áram jellemzőit azonban számos tényező befolyásolhatja. Ilyen például az időjárás és a napszakok változásával járó igénynövekedés, esetleges váratlan feszültségingadozások. Ezek a hatások veszélyt jelentenek elektromos berendezéseinkre, ezért eszközeinket védelemmel szükséges ellátni.
[Forrás: www.optida.co.uk, www. prohardver.hu]
Jelentős problémát a megengedett szintet meghaladó ingadozás és az áramkimaradás okozhat.
Magasabb fokú védelem egy vagy több szünetmentes tápegység (a továbbiakban UPS – uninterruptible power supply) beiktatásával biztosítható. Ezek teljesítménytől függően néhány perctől kezdve akár órákig is képesek ellátni a csatlakoztatott fogyasztókat, illetve szűrik a hálózati áramot. Felépítésüket tekintve számos típusról beszélhetünk, de fő egységeinek az inverter és az akkumulátor tekinthető.
Az energetikai auditok során gyakran tapasztaljuk, hogy elsősorban a védelem, a teljesítmény vagy a topológia a szempont a szünetmentes tápegység beszerzése során. Pedig a legtöbb új UPS rendelkezik ECO-móddal, melynek célja az energiamegtakarítás. Nagy előnye, hogy a hagyományos szünetmentes tápegységek 94-97%-os hatásfokával szemben 98‑99%-ot képes biztosítani. Így akár 5%-os energiamegtakarítás is elérhető. Ez azonban kisebb mértékű elektronikus védelemmel, tehát alacsonyabb szintű megbízhatósággal jár!
Alapesetben mind az AC/DC, mind pedig a DC/AC átalakítónak vesztesége van, továbbá az akkumulátorok töltésére fordított energia sem nyerhető vissza 100 %-ban. Ebből kifolyólag normál üzem esetén az áramellátás egy megkerülő vezetéken történik, így a fogyasztók direktben a hálózatról kapják a váltakozó áramot. Klasszikus ECO-módban (standard) az inverter alapvetően ki van kapcsolva, így áramkimaradás esetén az UPS-nek időbe telik, mire felismeri a hibát, bekapcsolja az invertert és lehetővé teszi a fogyasztó akkumulátorról történő ellátását. Az átkapcsolási idő következtében a hálózaton esetlegesen fellépő zavarok megjelenhetnek a kimeneten, veszélyeztetve így a csatlakozó eszközök biztonságát.
A korszerűbb energiatakarékos üzemmóddal (advanced) rendelkező UPS-ek esetén a normál üzem azonos a klasszikus ECO-módnál leírtakkal, azzal a különbséggel, hogy az inverter nincsen kikapcsolva, hanem folyamatosan üzemel terhelés nélkül. Ennek köszönhetően a hálózati hiba esetén az átkapcsolás zökkenőmentesen biztosítható. A kialakítás hátránya, hogy a bekapcsolt áramkör rontja a hatékonyságot, de ez a klasszikus ECO-móddal összevetve maximum 1%‑os csökkenést jelent, tehát még mindig jobb hatásfokkal üzemeltethető, mint egy hagyományos online UPS.
A mellékelt ábra a különböző energiatakarékos üzemmódok kimeneti feszültségjele közötti különbségeket mutatja be.
[Forrás: www.se.com]
Fontos azonban megjegyezni, hogy az ECO-módra történő átváltás kockázatos lehet bizonyos fogyasztók esetén, mivel a berendezések védelme nem biztosított az átkapcsolás idejére. Ebből kifolyólag csak akkor ajánlott az ECO-mód alkalmazása, ha biztosított megfelelő minőségű az energiaellátás.
A szünetmentes tápegység beszerzésénél, kiválasztásánál egy fontos szempont lehet, hogy az ECO-móddal rendelkező típusoknál, érdemes igénybe venni az energiahatékonysági társasági adókedvezményt is.
Szerző: Domján Sándor (az ENCO-LG Energia Kft. energetikai szakreferense, energetikai mérnök, munkatársa) és Németh Mónika (az ENCO-LG Energia Kft. energetikai mérnök, munkatársa)