A RenoHUb projekt célja a tömeges lakossági energiahatékonysági épületfelújítás elősegítése. Magyar szakemberek egyablakos felújítási tanácsadó rendszert honosítanak meg, hogy a rendkívül elavult és nagy energiafogyasztó hazai lakóépületek energetikai felújítása megtörténhessen.
Magyarország legnagyobb energiafogyasztói az épületek, amelyek önmagukban a hazai energiaigény 40 százalékáért felelősek. Az energiafelhasználásunk jelentős csökkentése, és az ehhez kapcsolódó hazai és nemzetközi stratégiai célok elérése az épületszektor, azon belül is a legnagyobb fogyasztó, a lakossági épületek nagy mértékű energetikai felújítása nélkül nem lehetséges.
A hazai lakóépületek nagyon elavultak, hatalmas energiamegtakarítási potenciállal rendelkeznek. A felújítás azonban sok nyűggel jár. Nincs hozzá elég információjuk az embereknek, egymásról másolják a rossz példákat, sokan végül oda jutnak, nem is éri meg felújítani. Ezen a helyzeten segít egy új hazai kezdeményezés, a RenoHUb projekt.
A RenoHUb projekt általános célja a magyar otthonok energetikai korszerűsítésnek fellendítése egy integrált üzleti modell (RenoHUb) kifejlesztésével, hazai implementálásával. A projekt célja, hogy emberközpontúvá tegye az energetikai felújításokat egy olyan egyablakos (ún. one-stop-shop) rendszer kidolgozásával, amely a felújításokhoz kapcsolódó teljes szolgáltatási spektrumot képes lefedni.
A RenoHUb munkatervét öt elismert hazai szakmai szervezet által létrehozott konzorcium valósítja meg. A projektpartnerek évtizedes és széleskörű tapasztalatokkal rendelkeznek a lakóépületek energetikai korszerűsítésének mérnöki, társadalmi, közösségi, pénzügyi, és kommunikációs területén.
Hét éve indult el Hollandiában a REIMARKT. Ez az első ún. one-stop-shop (egyablakos épületfelújítási tanácsadó-kivitelező rendszer) Európában, és amelyet kifejezetten a lakóépületek energetikai felújításáért, számuk növeléséért hoztak létre. A működő modell tapasztalatairól Reimar von Meding beszélt október 7-én a MEHI szakmai konferenciáján. A konferencián természetesen az ENCO-LG Energia Kft. is részt vett, és hasznos információkkal gazdagodtunk.
Hollandiában napi 1000, Magyarországon pedig napi 500 lakóépület felújítására lenne szükség ahhoz, hogy 2050-ig elérhessük a klímasemlegességet. Ezzel szemben mindkét országban mindössze napi néhány épületet korszerűsítenek energetikailag. Ezek felgyorsítására jelent megoldást az egyablakos felújítási tanácsadó irodák koncepciója.
Nekünk, lakóknak az épületeink felújítása olyan, mintha egy labirintusba lépnénk – fogalmazott a REIMARKT alapítója. Nem tudjuk, hogy hogyan és mikor fogunk kijutni belőle, és közben is számos meglepetés érhet minket. Nem biztos, hogy pontosan azt kapjuk, amit eredetileg szerettünk volna, ráadásul a költségek is folyamatos mozgásban (többnyire emelkedésben) vannak.
De annak a dolga sem egyszerű, aki ezekben a felújításokban segíteni szeretne. A tanácsadónak és/vagy kivitelezőnek, aki felméri az épületet, az igényeket, összerak egy felújítási tervet és elkészít egy ehhez kapcsolódó árajánlatot, az idejének fele nem a konkrét megvalósításra, hanem a konzultációkra és a folyamatmenedzselésre megy el. A REIMARKT működésének legnagyobb tapasztalata és eredménye az, hogy sikerült lerövidíteni és hatékonnyá tenni az ügyfélkapcsolatokat és az egész felújítás folyamatát a tanácsadástól kezdve a kivitelezésig.
Reimar von Meding egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy meg kell találni azokat a mozgatórugókat és beavatkozási pontokat, amelyek az emberek számára motiválóak ahhoz, hogy felújításba kezdjenek. Ezért minél inkább arra kell törekedni, hogy olyan „felújítási késztermékeket” tudjon a one-stop-shop ajánlani, amely jó megoldást kínálnak a családi ház és társasház tulajdonosok számára.
Az ENCO-LG Energia Kft. célja hosszú távon, hogy támogassa a projekt magyarországi bevezetését, és szakmai tapasztalatunkkal minél több lakossági energiahatékonysági épületfelújítás sikerességéhez járulhassunk hozzá.