A gázév fordultával 2018 október 1-től ismét változtak a földgáz rendszerhasználati díj tételek. Bár a változás nem akkora mértékű, mint a tavalyi, a díjszerkezet nem változott, az egyes díjtételek mértéke viszont igen.
Idén a 13/2016. (XII. 20.) MEKH rendelet a földgáz rendszerhasználati díjak, a külön díjak és a csatlakozási díjak mértékéről került módosításra a 3/2018. (VI.1.) MEKH rendelettel. A díjszerkezet nem változott, az egyes díjtételek mértéke viszont igen:
A pontos díjtételek a rendelet 1-4. mellékleteinek táblázataiban megtalálhatók. Az ipari fogyasztók a kiterjedt fűtendő épületállomány, illetve a földgázigényes technológiai folyamatok miatt túlnyomó részben a 20 Nm3/h fölötti mérőkapacitás kategóriák valamelyikébe tartoznak. A továbbiakban azt kívánjuk szemléltetni, hogy összességében hogyan változik egy adott fogyasztó által fizetendő éves rendszerhasználati díj mennyisége a rendelet hatására.
Látható, hogy a teljesítménydíjak a lekötött maximális órás tüzelőhő-teljesítménytől, a forgalmi díjak pedig az éves tüzelőhő-felhasználástól függenek. Ebből is következik, hogy fontos a megfelelően kihasznált lekötés. Megfelelően méretezett, tehát teljesen kihasznált lekötést feltételezve a földgázfogyasztás együttes csúcskihasználási óraszáma (az éves tüzelőhő-felhasználás és a maximális teljesítmény-igény viszonya) több ipari fogyasztót vizsgálva átlagosan 4000 h/a értékre adódott. Ez azt jelenti, hogy a ténylegesen egy év (8760 h/a) alatt elfogyasztott energiamennyiséget a rendszer a maximális (ideális esetben a lekötött) teljesítménnyel üzemelve ennyi idő alatt fogyasztotta volna el.
Ezen megfontolások alapján megnéztük, hogy az egyes mérőkategóriák felső határán (illetve a legnagyobbnál 1000 Nm3/h) lekötés esetén hogy változnak az éves rendszerhasználati díjak az előző, 2017-18-as gázévhez képest. Az eredményt az alábbi diagram mutatja.
A diagramon nézve az első, ami szembetűnik, hogy a legkisebb kategóriában az éves díjak, szinte mindegyik elosztói engedélyes területén vagy nőttek, vagy a legkisebb mértékben csökkentek (-0,7 % – 2,1 % között). A két nagyobb kategóriába tartozó fogyasztóknál mindegyik területen árcsökkenés látszik, melynek a minimuma és a maximuma is Magyar Gázszolgáltató Kft. elosztási területén tapasztalható: -1,4 % – -7,8 %.
Megjegyzendő, hogy a változás mértéke nem elsősorban a konkrét lekötési értéktől függ, hanem a mérőkategóriától, illetve a csúcskihasználási óraszámtól, vagyis attól, hogy a lekötést mennyire használjuk ki. Ezért is fontos hangsúlyozni, hogy megéri odafigyelni a teljesítmény-lekötések megfelelő méretezettségére. Új szerződés kötése esetén mindenképp érdemes ellenőrizni a díjak alapján, hogy esetleges emelés indokolt-e a kereskedő részéről, mert többségük nem közvetlenül a szabályozott díjelemeket terheli a fogyasztóra. Természetesen energetikai szakreferensként egyik feladatunk, hogy erre minden ügyfelünk figyelmét külön felhívjuk.
Szerző: Domján Sándor (az LG Energia Kft. energetikai mérnök munkatársa)