A WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány, a hazai Föld Órája esemény főszervezője, 2017-ben a kampányának középpontjába az energiahatékonyságot állította az észáz Ennek keretén belül felmérést végeztek a magyarországi önkormányzatok körében.
Ennek eredményeiről a weboldalukon közzétett összefoglalóban számolnak be, de mi is adunk egy rövid összefoglalást. A felmérést elektronikus kérdőív formájában végezték, melyet összesen 701 önkormányzat töltött ki. Ez az önkormányzatok 22 %-át, a lakónépesség 25,8 %-át jelenti.
A felmérés négy témakör köré épült:
- Az önkormányzati épületek energiafelhasználása, hőszigeteltsége, beruházások, fejlesztések;
- Az energiaszegénység mértéke és az önkormányzatok hozzáállása az energiaszegénységhez;
- Helyi fejlesztési törekvések (fűtéskorszerűsítés, hőszigetelés);
- Távhőfelhasználás helyzete és hajlandóság távhőre való átállásra.

A felmérés feldolgozásával a következő megállapításokra jutottak:
- A saját tulajdonú épületek energiafelhasználását az önkormányzatok 68 %-a követi nyomon. Ezek kétharmada azonban csak a havi, vagy ritkábban érkező számlák alapján, amik sokszor nem mutatnak arányos képet a fogyasztásról.
- Az épületek egyharmadán semmilyen hőszigetelés nincsen, 70 %-uk közepes, vagy annál rosszabb állapotú. A nyílászárók esetében ez az arány 50 %.
- A hőtermelők és fűtési rendszerek 10 %-a nagyon rossz állapotban van, az állomány 40 %-a kapott jó, vagy nagyon jó minősítést. A felhasznált energiahordozó 80 %-ban földgáz. A maradék felét a biomassza teszi ki. A hőszigetelés és fűtéskorszerűsítés forrása 66, illetve 75 %-ban pályázat.
- A válaszadók 99 %-a figyelemmel kíséri a pályázati lehetőségeket, viszont 60 %-uk pályázott már sikertelenül. A pályázatokon kívül saját forrás, vagy hitel a leggyakoribb finanszírozási forma.
- Az önkormányzatok 78 %-ánál a településen élők nagyobb csoportjának gondot okoz a fűtésszámla kifizetése. Azt nem közlik, hogy a nagyobb csoport átlagosan a lakosság hány %-át érinti. Leginkább a déli és keleti országrészek érintettek. Az önkormányzatok 60 %-a tud segíteni a nehéz helyzetben lévőknek, elsősorban szociális tűzifa pályázatok és lakhatási támogatások formájában.
- A biomassza tüzelés magas aránya maga után vonja a légszennyezést. Az önkormányzatok mindössze 5 %-a nem tapasztalt fűtésből eredő légszennyezettséget, több, mint 50 %-uknál közepes, illetve súlyos a légszennyezettség. Ebben szerepet játszik az is, hogy főleg a helyvidéki területeken szociális tűzifa helyett szenet, vagy lignitet osztanak az olcsóságuk miatt. A lignit magas kéntartalma miatt különösen rossz megoldás annak otthoni környezetben tüzelése.
- Az önkormányzatok fele végez valamilyen szemléletformálási tevékenységet energiahatékonysági témakörben (előadások, plakátkampány, ingyenes tanácsadás, kamatmentes hitel). Csupán ötödük foglalta stratégiai dokumentumba a fűtéskorszerűsítést, és a hőszigetelést.
- Az önkormányzatok 5 %-ánál van távfűtés, további 3 %-nál csak a saját épületeknél. Ha lenne rá pályázati forrás, 16 %-uk kiépítené a rendszert. A távfűtés létjogosultságát a helyben lévő kiaknázható megújuló energiaforrás, vagy hulladékhő, illetve a sűrű beépítettség teremti meg. A távfűtőművekben a konvencionális tüzelőanyagok nagyobb teljesítmény esetén jobb hatékonysággal tüzelhetők el, továbbá a légszennyezés nem elosztva, hanem egy helyen keletkezik, a forrás jobban kontrollálható, nagy méretben gazdaságosak a különböző füstgáztisztító technológiák.
Véleményünk szerint elég kedvezőtlen a helyzet, mely ismét rávilágít magyar lakásállomány korszerűtlen energetikai állapotára. Ezért 2018-ban mi is aktívan keresni fogjuk a lehetőségét annak, hogy ezen a problémán enyhítsünk.
Részletek jövőre….