Már csak pár nap maradt az energetikai szakreferens éves jelentés elkészítésére és közzétételére az energetikai szakreferens igénybe vételére kötelezett gazdálkodó szervezeteknek.
Korábban mi is foglalkoztunk már az energiahatékonysági törvény szerinti adatszolgáltatási kötelezettséggel. A közelgő határidő miatt most bővebben a május 31-én esedékes energetikai szakreferens éves jelentés elkészítésével foglalkozunk.
Az energiahatékonysági törvény végrehajtási rendeletének (122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet) 7/A. § (2) bekezdés e) pontja szerint az energetikai szakreferens összefoglaló éves jelentést készít az igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet számára készített havi jelentések alapján. A jelentést a tárgyévet követő év május 15-ig kell elkészíteni. A jelentés az adott évben a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredményeket tartalmazza. A jelentést az igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet köteles május 31-ig honlapján közzétenni.
Az energetikai szakreferensi jelentések több típusát kell elkülöníteni.
Egyrészt vannak olyan jelentések, amelyeket a szakreferens az őt igénybe vevő gazdálkodó
szervezet számára készít. Ezek az alábbiak:
– havi jelentés és
– a havi jelentések alapján összefoglaló, minden év május 15-ig elkészítendő éves jelentést
készít a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredményekről.
Ezekhez a jelentésekhez nem készül külön formanyomtatvány, tartalmi követelményeit a
jogszabály rögzíti.
Az Ehat. vhr. 7/A. § (2) bekezdés e) pontja alapján a szakreferensnek a tárgyévet követő év május 15-ig – függetlenül attól, hogy az érintett gazdálkodó szervezet rendelkezik-e honlappal vagy sem – el kell készítenie a gazdálkodó szervezet számára a havi jelentéseken alapuló éves jelentést. Sokszor kapjuk meg kérdésként, hogy amennyiben nincs a közzétételre alkalmas honlap, akkor mi a teendő? A MEKH útmutatása szerint a gazdálkodó szervezet mindaddig, amíg nem rendelkezik a közzétételre alkalmas honlappal, addig is köteles biztosítani az éves jelentései megismerhetőségét. Ez megvalósítható például az ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségben kifüggesztéssel, vagy egyszerűen az ügyfelek részéről történő megkeresés esetén a jelentés átadásával.