A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a szakmai visszajelzésekre és COVID-19 járványra tekintettel enyhített a kötelező almérők telepítésének kötelezettségén, módosította az almérők telepítéséről szóló rendeletét.
Az energetikai szakreferens igénybevételére kötelezett társaságok számára írja elő a kötelezően telepítendő villamos almérők telepítési szabályait, valamint a mérés minimális követelményeit az 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet, mely 2020. január 24-én lépett hatályba. A rendeletnek való megfelelőség támogatása azóta az energetikai szakreferensek legfontosabb feladata. Néhány kérdést tisztáz ezzel kapcsolatban a 2020. július 1-től hatályos, az egyes adatszolgáltatási, műszaki és díjfizetési tárgyú MEKH rendeletek módosításáról szóló 6/2020. (VI. 29.) MEKH rendelet. A legfontosabb módosításokat, pontosításokat az alábbiakban foglaljuk össze.
A Rendelet módosítása pontosabban meghatározza a felszerelhető mérők minimális pontossági besorolását. Eddig csupán 3 %-os maximális hibahatár szerepelt a rendeletben. Mostantól azonban a telepítendő almérőknek a 43/2016. (XI. 23.) NGM rendelet szerint legalább „B” pontossági osztályba soroltnak kell lenniük. A rendelet a legnagyobb megengedett hibát (MPE) az alábbiaktól teszi függővé:
Ennek függvényében a B pontossági osztály hibaszázaléka 2 %-tól 4,5 %-ig terjedhet. Így az ajánlatok bekérésekor a forgalmazóktól nem százalékos értéket, hanem a „B” pontossági osztály adott körülmények közötti teljesülésének igazolását érdemes kérni.
A rendelet kimondja, hogy a főmérő (vagyis az elszámolási mérő) – a rendeletben meghatározott feltételek teljesítése esetén – almérőként alkalmazható (beiktatott 4/A. §). Ezzel tisztázódott, hogy azoknál a társaságoknál, ahol a telephely egésze egy fogyasztói csoportnak minősülne, a főmérő után nem kell emiatt külön almérőt telepíteni a betáplálási pontra. Fontos, hogy a megfelelőséghez az elszámolási mérő mérési adatait legalább havi rendszerességgel le kell kérni a szolgáltatótól és nyilván kell tartani.
Változás, hogy a rendelet engedélyezi az adatgyűjtő rendszerek használatát. Vagyis már nem követelmény, hogy maga a műszer tárolja a mérési adatokat. A piacon elérhető mérőrendszerek túlnyomó része egyébként is így működik. A mérő meghatározott időközönként adatgyűjtő rendszerbe küldi az adatokat, mivel maga a műszer már csak a méretéből adódóan is korlátozott tárolókapacitással rendelkezik.
Igen, egy évvel meghosszabbítja az egy betáplálási ponton keresztül megtáplált és technológiai sorba állított berendezések vonatkozásában az almérők felszerelésére biztosított felkészülési időt. 2022. január 1-től azonban változatlanul, 100 kWe feletti teljesítmény esetén kötelező az almérő felszerelése.
A betáplálási pont alatt azt a külön áramköri védelemmel biztosított pontot kell érteni, amelyet követően az ellátandó fogyasztó berendezés(ek) beépített legnagyobb egyidejű villamos teljesítményigénye meghaladja a MEKH rendeletben meghatározott értékeket.
A beépített legnagyobb egyidejű teljesítményigény az azonos időben bekapcsolt fogyasztói berendezések legnagyobb együttes felvett teljesítményét jelenti.
Jelenleg továbbra is kizárólag a villamos-energia fogyasztók mérése szükséges az almérő rendelet értelmében.
Szerző: Domján Sándor (az ENCO-LG Energia Kft. energetikai mérnök munkatársa, energetikai szakreferens)