Az energiahatékonysági törvény 2015 óta előírja a hazánkban működő nagyvállalat számára a kötelező nagyvállalati energetikai audit elvégzését. A legtöbb cégnél pedig 2015-öt követően 2019-ben végezték el második energetikai auditot. Ezért 2023-ban valószínűleg ismét sok cég válik kötelezetté az energetikai audit elvégzésére.
Az energetikai audit egy olyan komplex vizsgálat, amely az épületek, folyamatok, és a szállítás veszteségeit tárja fel és ad megoldást a rendszerek energiafogyasztásának csökkentésére. Az energiahatékonysági törvény előírja, hogy 2015 decemberétől minden hazánkban működő nagyvállalat köteles négyévente energetikai auditálást végeztetni.
A Hivatal a teljesítés elmaradása miatt nem szabott ki bírságot 2017. június 30-ig. Sok nagyvállalat élt is ezzel a lehetőséggel. Így első alkalommal 2016-ban, vagy 2017-ben végeztették el az kötelező energetikai auditot. Sőt olyan cég is volt, amelyik nem tett eleget határidőben ez irányú kötelezettségének. Hogy hogyan számíthatjuk ki a következő audit időpontját, arról korábban már írtunk.
Az elmúlt években több száz ügyféllel találkoztunk, sok ügyféllel rendszeres a kapcsolatunk. Nincs olyan cég, ahol az energetika, az energiahatékonyság szerepe ne értékelődött volna fel az elmúlt egy évben. Eddig a legtöbben a törvényi minimumra törekedtek, és szükséges rosszként tekintettek az energetikai auditorokra. Ez most megfordulni látszik, így jelentősen megnövekedett a kereslet az energetikai szakemberek iránt.
Mi továbbra is egy jó kezdetnek gondoljuk az energetikai auditokat. Mi meg tudjuk ismerni Ügyfelünk adottságait, igényeit, működését, és akár már az első alkalommal olyan szempontokra tudunk rávilágítani, amivel rövidebb távon is energiamegtakarítás érhető el.
A nagyvállalati energetikai audit lezárását követően pedig a javaslatokból olyan hosszútávú energiahatékonysági stratégia készíthető, melynek megvalósításában szintén partnerséget kínálunk.
A nagyvállalati energetikai auditálási kötelezettség nem teljesítése esetén a MEKH írásban felszólítja a nagyvállalatot a kötelezettség 180 napon belüli teljesítésére, és 10 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki. A bírság ismételten is kiszabható. Az ismételt bírság legkisebb összege az előzőleg megállapított bírság 150%-a, legmagasabb összege 15 millió forint lehet.