2017 végén a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal több olyan nagyvállalatot is felszólított a – 2015. évi LVII. törvény szerinti – energetikai audit teljesítésére, akik még nem tettek eleget ezen kötelettségüknek. Gyakori eset, hogy olyan nagyvállalatok is megkeresnek bennünket, ahol minimális az energiafogyasztás. A tevékenység nagyrészt irodai szolgáltatás vagy kereskedelem.
Az energetikai audit egy olyan komplex vizsgálat, amely az épületek, folyamatok, és a szállítás veszteségeit tárja fel és ad megoldást a rendszerek energiafogyasztásának csökkentésére. A nagyvállalatok számára alapesetben nem ír elő a törvény mentességet, de azért vannak kivételek. A nagyvállalati státusz megállapításához a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal honlapján lehet segítséget találni.
A nagyvállalatnak minősülő tulajdonos köteles elvégeztetni a kötelező energetikai auditálás keretében a tulajdonában álló épület vonatkozásában az energetikai auditot. A nagyvállalatnak minősülő bérlő abban az esetben köteles épületre vonatkozó energetikai auditálást végeztetni, ha a bérlemény alapterülete meghaladja a teljes épület alapterületének 50%-át.
A kötelező energetikai auditálás keretében ugyanazon épületre vonatkozó energetikai auditálás elvégeztetésére a nagyvállalatnak minősülő tulajdonos és nagyvállalatnak minősülő bérlő egyetemlegesen kötelezett, ha a bérlemény alapterülete meghaladja a teljes épület alapterületének 50%-át. Az energetikai auditálás elvégeztetése során az épület tulajdonosa és a bérlő köteles együttműködni.
Épületkarbantartási, fenntartási jellegű szolgáltatói tevékenység végzése esetében, amennyiben nincsen a vállalatnak tulajdonában épület, az energetikai audit teljessége a szolgáltatás folyamatának és a kapcsolódó szállítási folyamatok vizsgálatát jelenti, tekintve, hogy a karbantartott épület a szolgáltatásnak csak a tárgya. Ebben az esetben az épület auditálási kötelezettsége az épület tulajdonosát terheli, amennyiben nagyvállalatnak minősül.
Igen, hiszen a mentesség csak az épületre vonatkozik. A jogszabályok értelmében az energetikai auditnak ki kell terjednie az épületek vagy épületcsoportok, ipari műveletek vagy létesítmények energiafogyasztási profiljának részletes felülvizsgálatára, beleértve a szállítást is. A fentiek értelmében a vállalkozásnak tehát el kell végeztetnie az energetikai auditálást az épület kivételével az egyéb folyamatokra és berendezésekre (pl. irodában használt berendezések, tevékenységéhez használt gépjárművek).
Nem, mert évi 1,5%-os mértékű új energiamegtakarítást országos szinten kell elérni. Így a kötelezettség teljesítése a Kormányt terheli, nem a nagyvállalatokat.
De érdemes olyan céget választani, aki tényleges megtakarítási javaslatokat fogalmaz meg! Ez még egy nagyrészt irodai szolgáltatást vagy tevékenységet végző cégnél is lehetséges. Sőt!
A négyéves időszak számításának kezdő időpontja a korábbi energetikai audit elkészítésének napja. DE annak a nagyvállalatnak, amely 2015. december 5-én energetikai auditálásra volt kötelezett és 2015. december 26. napját követően nem mentesül az auditálási kötelezettség alól, következő alkalommal – az első kötelező energetikai audit elkészítésének időpontjától függetlenül – 2019. december 5-ig kell energetikai auditálást elvégeztetnie.